35 najlepszych seriali rodzinnych, w których można się śmiać i czuć się dobrze (tv-media.at) E-skuter w Wiedniu: Porównanie wszystkich dostawców i cen 2020 (autorevue.at) „SPÖ ma kampanię wyborczą w piątek wieczorem z ważnym wydarzeniem przed siedzibą partii w Centrum Wiednia ukończone.

35 najlepszych seriali rodzinnych, w których można się śmiać i czuć się dobrze (tv-media.at) E-skuter w Wiedniu: Porównanie wszystkich dostawców i cen 2020 (autorevue.at) „SPÖ ma kampanię wyborczą w piątek wieczorem z ważnym wydarzeniem przed siedzibą partii w Centrum Wiednia ukończone.

Burger Krewetkowy z Łososiem, Majonezem Wasabi i Miodowym Ogórkiem (gusto.at)

W nowym trendzie: Shock-Down – jak długo gospodarka może wytrzymać blokady? (Trend.at)

35 najlepszych seriali rodzinnych do śmiechu i dobrego samopoczucia (tv-media.at)

Hulajnoga elektryczna w Wiedniu: Porównanie wszystkich dostawców i cen 2020 (autorevue.at)

SPÖ zakończyła kampanię wyborczą w piątek wieczorem ważnym wydarzeniem przed siedzibą partii w centrum Wiednia. Kanclerz Christian Kern starał się wzbudzić zaufanie: „Wygramy to, zobaczysz” – zawołał do kilkuset gości w namiocie i przed nim.

Szef SPÖ wyraźnie ostrzegł przed czarno-niebieskim eksperymentem. Kern przeciwstawił to ścieżce społecznej odpowiedzialności, dla której jego partia była jedyną alternatywą, kanclerz narzekał na bezprecedensową kampanię oszczerstw przeciwko SPÖ. Ale to cię nie powstrzyma: „Jeśli zostaniemy potrąceni, prostujemy się”.

„Chcemy, aby ta historia sukcesu była kontynuowana”

Burmistrz Wiednia Michael Häupl również wyraźnie ostrzegł przed powrotem rządu federalnego złożonego z ÖVP i Partii Wolności. Wódz miasta przypomniał o utracie dochodów emerytów i cięciach socjalnych. SPÖ chciało temu przeciwdziałać: „Chcemy, aby ta historia sukcesu była kontynuowana”. Tym razem liderzy SPÖ skupili się mniej na prezesie FPÖ Heinz-Christian Strache niż na prezesie ÖVP Sebastiana Kurza, którego Häupl określił mianem „Marie-Antoinette austriackiej polityki wewnętrznej”.

© APA / HANS PUNZ

Zarówno burmistrz, jak i Kern przedstawili ministrowi spraw zagranicznych szerokie cięcia społeczne. Chociaż socjaldemokraci stoją za ÖVP praktycznie we wszystkich sondażach, ostatnio odzyskano nadzieję: „Jesteśmy już blisko” – cieszy się federalny dyrektor zarządzający Andrea Brunner. Nastrój bardzo różni się od tego w mediach.

Obecne gwiazdy socjaldemokratów

Pod koniec kampanii wyborczej, oprócz licznych funkcjonariuszy, pojawiła się także duża liczba socjaldemokratycznych celebrytów. Wśród słuchaczy byli były kanclerz Franz Vranitzky, gubernator Burgenlandu Hans Niessl, przewodnicząca Rady Narodowej Doris Bures oraz członkowie Socjaldemokratów. Oczywiście to nie był koniec kampanii socjaldemokratycznej. Ponieważ jutro rano wiedeńskie SPÖ również wygłosi spotkanie zamykające, jak zwykle w Viktor-Adler-Markt, gdzie ponownie głównym prelegentem będzie główny kandydat Kern.

© APA / GERT EGGENBERGER

Czytaj wiadomości przez 1 miesiąc za darmo! * * Test kończy się automatycznie.

Więcej na ten temat ▶

WIADOMOŚCI Z SIECI

Wygraj teraz prawdziwie bezprzewodowe słuchawki od JBL! (E-media.at)

triapidix300 cena allegro

Nowy dostęp (yachtrevue.at)

8 powodów, dla których dobrze jest być singlem (lustaufsleben.at)

Burger Krewetkowy z Łososiem, Majonezem Wasabi i Miodowym Ogórkiem (gusto.at)

W nowym trendzie: Shock-Down – jak długo gospodarka może wytrzymać blokady? (Trend.at)

35 najlepszych seriali rodzinnych do śmiechu i dobrego samopoczucia (tv-media.at)

Hulajnoga elektryczna w Wiedniu: Porównanie wszystkich dostawców i cen 2020 (autorevue.at)

Rok temu Christian Kern był celebrowany w SPÖ, tak jak Sebastian Kurz jest dziś w ÖVP. Dekonstrukcja nosiciela nadziei została zapowiedziana nie tylko w sprawie Silbersteina.

Pod koniec 2014 roku było to podekscytowanie polityczne: na kilka miesięcy przed rozpoczęciem tak zwanego kryzysu uchodźczego przewodnicząca Rady Narodowej Doris Bures (SPÖ) zakazała jakiejkolwiek wewnętrznej debaty partyjnej na temat ówczesnego kanclerza i przewodniczącego SP Wernera Faymanna w wywiadzie Ö1. Zapytany o szefa ÖBB Christiana Kerna, który działał już jako następca Faymanna, Bures powiedział: „Tak jak ja nie byłbym takim dobrym menadżerem kolei, on nie byłby takim dobrym politykiem”.

To, co dostał Bures, to cholerna burza. Zgodnie z brzmieniem prawie wszystkich komentarzy medialnych nie można odmawiać takiej jakości tak zdolnemu człowiekowi jak Kern. I nawet jeśli było prawdą, że w przypadku Sagera, Bures chciała przede wszystkim uniknąć krzywdy swojego sojusznika Faymanna (i prawdopodobnie zrobiła odwrotnie): Przeczytaj dzisiaj, jej zdanie brzmi wręcz proroczo. W rzeczywistości w SPÖ byli już boczni uczestnicy, jak Franz Vranitzky czy Viktor Klima, który później trafił na Ballhausplatz. Ale żaden debiutant nie dotarł prosto do Kancelarii.

Niepewność strategiczna

Obecnie często wymienia się nazwę dla prawie beznadziejnej sytuacji SPÖ: Tal Silberstein. W rzeczywistości jednak nędza, w której kanclerz Kern w końcu dotarł najpóźniej z objawieniami w zeszły weekend, zaczęła się wkrótce po jego nominacji. Aż do przejęcia SPÖ „Simmeringer Bua”, jak lubi siebie widzieć Kern, wydawał się wszystko dobrze zaplanować. Podobnie jak Kurz w ÖVP, od dawna przygotowywał się na Dzień X, kiedy będzie mógł pokazać swojej wspólnocie pomysłów, co potrafi. Pierwsze przemówienia na stanowisku prezydenta były pomyślne: antypolityk Kern wyruszył w pole walki z obsesją władzy i zapominaniem o przyszłości. Niewielkie podejrzenie o geniusz wobec samego siebie przemknęło wtedy, gdy na przykład nowo wybrany Kanclerz Federalny nie mógł oprzeć się jednej lub drugiej osobistej kpinie ze swojego przeciwnika.

(Na razie) w przeciwieństwie do Kurza, który rok później pokazał, że potrzebny jest również plan B na dzień po przemówieniu inauguracyjnym, wątek szybko się zerwał. Podczas gdy przewodniczący ÖVP zażądał od swojej partii przynajmniej symbolicznego ugięcia kolan, Kern nie wysłał żadnych sygnałów odnowy strukturalnej. Wręcz przeciwnie: odniosłeś wrażenie, że chciał okazać uznanie niektórym osobom, które pomogły mu wsiąść w siodło. Doświadczony menedżer musiał wiedzieć, że siła jest największa w momencie objęcia urzędu. Ale pozwolił, aby ten punkt nie został wykorzystany.

Kim jestem?

Zamiast tego szukał swojej roli na otwartej scenie. Jako menadżer Kern był wysoko ceniony w kręgach biznesowych bliskich ÖVP – i gdyby konsekwentnie zajmował pozycję pośrodku swojej wiedzy biznesowej, mógłby być prawdziwym zagrożeniem dla Kurza, który był całkowicie nieskalany w tych sprawach. Ale Kern zdecydował się zmienić role z menedżera na klasowego wojownika. Swobodną rozmową o „podatku od maszyn” kilka tygodni po objęciu urzędu zniszczył możliwość rozszerzenia swojego blasku, a tym samym SPÖ.

Nieco później kanclerz zainicjował ankietę dotyczącą członkostwa, wysypaną wiodącymi pytaniami, przeciwko umowie o wolnym handlu CETA. Wiedział już wtedy, że główne elementy tej umowy będzie musiał podpisać kilka miesięcy później.

Imperatyw moralny

Linia w kierunku FPÖ była podobna. W bardzo zauważanej „konfrontacji” z Heinzem-Christianem Strachem w decydującej fazie federalnej kampanii prezydenckiej Kern powiedział doniosłe zdanie: „Szanuję, że pan Strache również chce posunąć nasz kraj do przodu”. Prawdopodobnie celem była (zrozumiała) otwartość na wolnych wyborców. Ale zmieniło się w uścisk, który był niebezpieczny dla inicjatora. Ponieważ kiedy Kern ponownie wędrował po kraju w ciągu ostatnich kilku tygodni i, idąc za przykładem Michaela Häupl, pilnie ostrzegał przed niebezpieczeństwami związanymi z czarno-błękitną koalicją, brakowało mu wiarygodności. Dla SPÖ to właśnie jest bolesne w ostatnim rozdziale sprawy Silbersteina. Dzięki pozornie bardzo celowemu rozpowszechnianiu rasistowskich i antysemickich wpisów, przedstawiciele socjaldemokracji nie tylko przeciwstawili się swojemu DNA, ale stracili moralny imperatyw, który doskonale sprawdził się w innych kampaniach wyborczych.

Mniejsze partie, jak lista Pilza czy Zieloni, ucieszą się z tego w ostatnich dniach kampanii wyborczej. Ponieważ manewr, którego użył Häupl, aby zdobyć głosy innych partii w wyborach do Wiednia w 2015 roku, stał się dla Kerna prawie niemożliwy.

Nos polityczny?

Pozostaje pytanie o instynkt polityczny Kanclerza Federalnego. Prezentując na początku roku „Plan A”, dał wyraz wyczuciu zmieniającego się nastroju w kraju. Ale znowu stracił odpowiedni moment, aby zamienić przesłanie odnowy w działanie. W przeciwieństwie do weterana rządu Kurza, Kern jest obecnie postrzegany przez wielu jako kandydat do establishmentu. Wahanie w Kancelarii stało się bardziej niż wyraźne w dniu rezygnacji Reinholda Mitterlehnera z funkcji lidera partii ÖVP i wicekanclerza rządu federalnego.

Mitterlehner polecił się do odznaki Viktora Adlera z dość bezpośrednią ugodą z jego „domniemanym następcą” Kurzem. Ale Kern nie skorzystał z wydania swojego cenionego partnera koalicyjnego. Zamiast śmiać się samemu przystąpić do nowych wyborów, nazwać odejście Mitterlehnera „czarną Knittelfelda”, a ministrów spraw wewnętrznych Wolfganga Sobótkę i Sebastiana Kurza jako „mistrza wyburzeń” koalicji, zaproponował nowemu szefowi ÖVP coś, co przypominało siedemnastą współpracę na rzecz reform.

Kurz wyczuł jednak swoją szansę i stworzył fakty. Od tego czasu Kern już nigdy nie przeszedł do ofensywy. Gdyby SPÖ nadal wygrywało 15 października, byłby to największy powrót od czasów Lazarusa.

© pod warunkiem

O osobie: Thomas Hofer jest doradcą strategicznym i politycznym w Wiedniu. Studiował zarządzanie kampaniami w Graduate School of Political Management w Waszyngtonie i napisał wiele książek politycznych

Czytaj wiadomości przez 1 miesiąc za darmo! * * Test kończy się automatycznie.

Więcej na ten temat ▶

WIADOMOŚCI Z SIECI

Wygraj teraz prawdziwie bezprzewodowe słuchawki od JBL! (E-media.at)

Nowy dostęp (yachtrevue.at)

8 powodów, dla których dobrze jest być singlem (lustaufsleben.at)

Burger Krewetkowy z Łososiem, Majonezem Wasabi i Miodowym Ogórkiem (gusto.at)

W nowym trendzie: Shock-Down – jak długo gospodarka może wytrzymać blokady? (Trend.at)

35 najlepszych seriali rodzinnych do śmiechu i dobrego samopoczucia (tv-media.at)

Hulajnoga elektryczna w Wiedniu: Porównanie wszystkich dostawców i cen 2020 (autorevue.at)

Najlepszy kandydat SPÖ

Christian Kern

odpowiada na kwestionariusz wiadomości.

News poprosił najlepszych kandydatów z ÖVP, SPÖ i FPÖ o wypełnienie kwestionariusza. Odpowiedzi od Kanclerza Federalnego

Christian Kern

© APA / GEORG HOCHMUTH

Twoja pierwsza akcja jako kanclerza federalnego. Najważniejsze, że pracujemy nad dalszym rozwojem naszego systemu edukacji i wdrażamy pakiet edukacyjny. To oznacza: rozszerzenie całodziennej opieki nad dzieckiem, darmowy rok przedszkolny i zwiększenie liczby nauczycieli w naszych szkołach. Właśnie tego pilnie potrzebujemy teraz. Powinniśmy to zrobić w ciągu pierwszych trzech miesięcy. Nie powinniśmy już dłużej zajmować.

Po 100 dniach oceniania: Jaki powinien być najważniejszy temat charakteryzujący ten czas? Zaawansowana edukacja i innowacje. Musimy zobaczyć, że możemy kontynuować ożywienie gospodarcze, które teraz stworzyliśmy. Temat innowacji jest tutaj kluczowym czynnikiem. Ma to wpływ na działania start-upowe, które mają wpływ na obszar badań i rozwoju. W digitalizacji przedstawiliśmy sporo. To też jest dla mnie bardzo ważne.

Punkt, którego najbardziej brakuje Austrii. Mamy bardzo, bardzo dobry rozwój. Powiedziałbym nawet, że jest doskonały. Wyraźnie patrzy w górę. Teraz musimy się upewnić, że ten wzrost dotrze do wszystkich. Jest też wiele tematów, w których brakuje sprawiedliwości. Poruszyliśmy temat prawa najmu, który moim zdaniem jest bardzo ważny. W tym miejscu widać zniekształcenia – niektórzy wygrywają z czynszami, które rosną dwa razy szybciej niż dochody, a inni spadają na dalszy plan. Musimy konsekwentnie rozwiązywać te problemy. Dotyczy to również emerytur i musimy uważać, aby nie dostać tego w systemie opieki zdrowotnej.

Jak nazywa się twój ulubiony partner koalicyjny? To zależy od 15 października. Każdy wynik wyborów będzie dotyczył koalicji. Ostatecznie będzie to decyzja umysłowa, a nie małżeństwo z miłości; nie ma czegoś takiego w polityce.

Gdzie są trzy największe „place budowy” w kraju, z którymi chcesz / musisz się zająć? Edukacja i bezpieczeństwo. Wiemy, że jest taka potrzeba. Możemy rozwiązać te problemy tylko wtedy, gdy stworzymy więcej zasobów w tym obszarze. Upewnijmy się, że na ulicy jest więcej policji. Zwiększmy możliwości i poprawmy organizację policji. Obecnie jest dużo nadgodzin i wiele stanowisk nie jest obsadzonych. Czasami brakuje sprzętu. Musimy szybko to naprawić i wesprzeć policję w ich pracy. Bardzo ważne są także kwestie polityczne kobiet. Rozpoczyna się kwestią płacy minimalnej, kontynuuje programy zatrudnienia dla kobiet po pięćdziesiątce, kontynuuje kwestię opieki nad dziećmi; tak, aby kobiety i mężczyźni mogli uczestniczyć w rynku pracy.

To, co cenię w Kurzu, to … jego talent marketingowy.

Najbardziej cenię w Strache … jego umiejętność przyjmowania rzeczy z poczuciem humoru.

Co doceniam w rdzeniu… Humor z domieszką autoironii, konsekwencji i pasji do tego, co robię.

To, co cenię w Merkel … jej rozwaga i niezłomność.

Co oznacza dla mnie Europa? To jest nasza przyszłość. Nasza absolutna perspektywa. Silna Austria będzie tylko wtedy, gdy Europa będzie silna.

Ile kosztuje rolka? Rzadko kupuję bułki, kupuję chleb. Około 55 centów w supermarkecie.

Które części Wiednia znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO? Centrum Wiednia i Pałac Schönbrunn.

Co charakteryzuje państwo liberalne? Rozdział władz, prawo do wolności wypowiedzi i wolności prasy. Z politycznego punktu widzenia: oddzielenie religii od polityki. Równe traktowanie mężczyzn i kobiet.

Jakie mniejszości językowe mieszkają w Austrii? Jakie są uznane języki mniejszości? Słoweński, chorwacki, węgierski i czeski.

Ulubiona lektura: Jestem wielkim fanem międzynarodowych gazet, obecnie moim ulubionym autorem jest John Williams, wspaniały autor z fantastycznymi zdjęciami. Thomas Bernhard to klasyk wszechczasów. Jestem też wielkim fanem Stefana Zweiga i Karla Krausa.

Ulubione danie: makaron. Pierogi drożdżowe na schronisku narciarskim.

Kraj wakacyjny: Austria. Rzadko wychodzimy poza Karyntię.

Film: Big Lebowski.

Samochód czy pociąg? Pociąg.

Jaka jest Twoja największa słabość, największa wada? Czekolada.

Jaka jest Twoja największa siła? Rzetelność i poczucie odpowiedzialności.

Co powinno się zmienić po 5 latach jako kanclerz Kern w Austrii? Że jesteśmy krajem, w którym mocne strony powodują, że słabsi posuwają się naprzód. I gdzie ludzie mają nadzieję i zaufanie zamiast strachu i zmartwień. Celem jest odpowiedzialna zmiana i modernizacja kraju. Wynieść Austrię na szczyt Europy w dziedzinie edukacji, zdrowia i innowacji. Aby zapewnić, że dystrybucja dochodu nie różni się.