Şimdilik, Hükümet bu bağlamda zaten üç milyon avroluk bir hibe onayladı.

Şimdilik, Hükümet bu bağlamda zaten üç milyon avroluk bir hibe onayladı.

14 Kas 2019, 1:41 pm CET

Taslak Oluşturma / Ajanslar

|

4.65 metre uzunluğunda, 1.97 metre genişliğinde ve 1.30 metre yüksekliğinde ve 1.472 kilogram ağırlığında. Ferrari Roma, 7,500 rpm’de 620 hp dört litrelik turboşarjlı V8 benzinli goldbets.top ön motorla donatılmıştır ve bu motor, 8 ileri çift kavramalı şanzımanla (Ferrari Stradale ile aynı) birleştirilmiştir.

|

Ferrari Roma, bu motorla 320 km / saat azami hıza ulaşabilir ve 0′dan 100 km / saate 3,4 saniyede ve 0′dan 200 km / saate 9,3 saniyede çıkabilir.

Homologasyon aşamasında olması nedeniyle, Ferrari tüketim veya CO2 emisyonları hakkında veri sağlamadı. Ne de Şahlanan At markasının yeni modelinin fiyatı. 

Tesla, Almanya’da araba yapacak. Son olarak, Kaliforniyalı firma, yeni ‘Gigafactory’yi inşa etmek için seçilen bölge olarak Orta Avrupa ülkesini seçti. Elektrikli otomobil markası, Model 3 sedanını ve Berlin’den sadece birkaç kilometre uzaklıktaki platformu Model Y’den türetilen SUV’yi üretecek. Ağustos ayında bu portal, Tesla CEO’sunun fabrikasına karar vermek için Hollanda ve Almanya ile yaptığı görüşmeleri doğruladı.

15.11.2019 saat 12:15 CET

Àlex Soler

@hayalhanemersin

Musk’ın kararı, çeşitli nedenlerle diğer bölgeleri dışlamaktı. Her şeyden önce, İngiltere Brexit tarafından hızla dışlandı. Markanın da ilgilendiği Katalonya, güçlü bir kimya endüstrisinin yanı sıra otomotiv sektöründeki verimli kumaşı ve önemli bir tedarikçi ağı sayesinde güçlü bir adaylık sundu. İspanya’da Paterna (Valencia) da bir seçenek olarak konumlandırıldı. Ancak, tüm Avrupa faaliyetlerinin merkezinde yer alan Almanya’nın coğrafi konumu ve Katalan bağımsızlık hareketinin ve İspanyol siyasi ablukasının bir sonucu olarak artan belirsizlik, Katalan ve Valensiya seçeneklerini dışladı.

Musk daha yaz aylarında, otomotiv dünyasına ve araç üretimine uygulanan teknolojilerin geliştirilmesinde uzmanlaşmış bir Alman şirketi olan Grohmann Engineering’i satın alarak seçtiği ipuçlarını verdi. En sevdiği pozisyonun Hollanda, Belçika ve Lüksemburg sınırlarına yakın olduğu kaydedilmesine rağmen, sonunda başkent kazandı. İngiliz referandumundan önce Tesla’nın CEO’su, fabrikasını almak için İngiltere’nin favori olduğuna dair güvence verdi. Tesla’nın Amsterdam’da bir Avrupa genel merkezi ve Hollanda’nın Tilburg kentinde bir montaj merkezi var ve burada Fremont, California’dan neredeyse bitmiş olarak gelen arabalar bitiyor.

Elon Musk ödül töreninde. | AJANSLAR

Alman teknolojisi ve kalitesi, kararın anahtarı

Musk’ın takıntılarından biri, rakiplerine kıyasla üretim süreçlerini optimize etmek ve daha yüksek verimlilik elde etmek için yüksek derecede otomasyon elde etmekti. Bunun başarılamaması, elektrikli otomobil firmasının hedeflerine ulaşmasını engelleyen gecikmelere neden oldu.

Almanya’yı tercih eden Tesla, maliyeti yüksek, ancak ülkenin sunduğu tüm teknolojik potansiyele sahip, araç üretimindeki tecrübesi ve Alman kalitesi ile baş başa kalıyor. Firma, kalite ve ölçek ekonomileri arasında mükemmel dengeyi elde etmek istiyor, bu daha karlı olmasını sağlayacak ve aynı zamanda daha kaliteli araçlarla artan rekabetle karşı karşıya kalacak bir şey. "Herkes Alman mühendisliğinin olağanüstü olduğunu bilir ve bu, Avrupa Gigafactory’mizi Almanya’da inşa etmemizin nedenlerinden biridir."Musk, Alman ülkesinde düzenlenen ödül töreninde söyledi. "Almanya’daki tüm bu rekabet büyük bir başarıdır. Öncü olduğunuz ve bizi zorladığınız için teşekkür ederiz"Volkswagen Grubu CEO’su Herbert Diess, ödül töreninde Güney Afrikalı girişimciye teşekkür etti.

Tesla, Avrupa’da bir fabrika kurmak için şimdiden pazarlık yapıyor

Tesla, Çin’de üretime yeşil ışık yakacak

Almanya’daki yeni Tesla fabrikası, Berlin’den ekonomi, enerji ve ticaret senatörü Ramona Pop’a göre, 2 milyar avroluk bir yatırımın ardından 6.000 ila 7.000 iş ilanı verecek.

İş ‘meclis üyesi’ Àngels Chacón, Serbest Bölgedeki Nissan fabrikasında aylardır baskılanan kapanış gölgelerini temizlemek istedi ve bunun için bu hafta otomobil firmasının liderleriyle görüşmek için Japonya’ya gitti. "Nissan, Katalonya’daki fabrikalarına olan bağlılığını tazeledi"Nissan’ın hükümet işleri başkan yardımcısı Osamu Goto ve şirketin uluslararası ilişkiler müdürü Miyuki Takahashi ile yaptığı görüşmenin ardından ‘meclis üyesi’nin yaptığı açıklamada manşet oldu.

11/13/2019

17: 53′te CET

Gabriel Ubieto

Temmuz ayında Japonya’ya yaptığı son seyahatte randevu almayan otomobil firmasının 2022 yılına kadar dünya genelinde 12.500 kişiyi işten çıkaracağını duyurmasıyla ve halen yakın tarihte olan Serbest Bölge’deki son ERE, ‘meclis üyesi’ ile aynı zamana denk geliyor. de Empresa bu kez Nissan’ın liderleriyle görüştü. Chacón yaptığı açıklamada, Nissan’ın Katalonya’daki fabrikalarına olan bağlılığını yeniden teyit ettiğini vurguladı ve "teşekkür etti" Generalitat’ın Serbest Ticaret Bölgesi’ndeki 70 milyon euro’luk yatırımı içerecek ve henüz inşa edilmeye başlanmayan yeni boya fabrikasına desteği. Şimdilik, Hükümet bu bağlamda zaten üç milyon avroluk bir hibe onayladı.

Toplantı, işçiler arasında çokuluslu firmanın işgücünü azaltma planlarının Zona Franca ve Montcada i Reixac (Barselona) ‘deki Nissan fabrikaları üzerindeki etkisi konusunda ciddi endişelerin olduğu bir zamanda gerçekleşti. 600 iş talep eden ve fabrikayı asgari personel kaydı ile terk eden son ERE’nin müzakereleri sırasında, iş konseyinin çokuluslu yerel temsilcilerle Katalan’ın gelecekteki yaşayabilirliğine kesin bir taahhüt veremediği de eklenmelidir. bitkiler. Şu anda, Serbest Ticaret Bölgesi ile Montacada arasında 3.000′den az işçi var, buna aksesuar şirketlerinin dolaylı işlerini de ekleyebileceğiz.

Toplantıda, otomotiv ve mobilite sektörüne ilişkin ileriye dönük projeleri paylaştılar ve meclis üyesi, Katalonya’da bu sektörün rekabet gücünü güçlendirmek için Şirket departmanının başlattığı otomotiv ve mobilite sektörüne yönelik destek planını anlattı. Toplantıya Bölge Bakanı Damià Calvet ve Barselona Limanı Başkanı Mercè Conesa katıldı.

Katalonya’daki Japon yatırımları

Toplantının ardından bölge bakanı, Japonya’nın Katalonya’daki dış yatırım projelerinin son beş yılda ikiye katlandığını ve 930 milyon avroluk yatırım ve 4.100 iş pozisyonu oluşturan 52 projeye ulaştığını duyurdu.

Chacón, Japonya’nın Katalonya’daki yabancı yatırım projelerinin sayısında beşinci pazar olduğunu vurguladı. "Katalonya’nın Katalan ekonomisi için kilit sektörlerde son derece yenilikçi teknolojik projeleri çekme yeteneği".

Chacón, Nissan’a ek olarak, 40 yıldır Katalonya’da faaliyet gösteren Japonya’daki ana ilaç gruplarından biri olan Otsuka ile Honda YKK (dünyanın en büyük fermuar üreticisi) veya KAO (kişisel bakım için tüketici ürünleri üreticisi) ile bir araya geldi. , deterjanlar, kozmetik ürünler ve kimyasal bileşenler) ve diğerleri arasında Miki Tourist gibi tur operatörleri.

En kötüsü bitti. Sürüş testinin hem teori hem de pratik kısmını almanın stresini geride bıraktınız. Ancak söylenen doğrudur. İyi araba kullanmak, sürücü kursunda öğrendiğiniz bir şey değildir. Tabii ki, sürücü kursu temelleri kavramanıza yardımcı olur, ancak arabayı almaya başladığınızda, yalnızca yollara, işaretlere ve diğer kullanıcılara gerçekten alıştığınızda ve bunun sonucunda da araba kullanmayı öğrendiğinizde olur.

18: 30′da 03/13/2018 CET

Direksiyon başında deneyim kazanabilmeniz için Motor Zeta’nın size verdiği altı ipucu.

Olası durumları önceden tahmin edin. Trafikte meydana gelebilecek olası durumları tahmin etmek, bir çocuğun bakmadan karşıya geçtiğini nasıl tespit edeceğini bilmek veya bir arabanın kırmızı ışığa saygı göstermediğini bilmek sizi birçok korkudan kurtaracaktır.

Trafik kurallarına uyun. Güvenli sürüşün temeli oldukları için trafik kurallarının her birine uymanız çok önemlidir. Bu kurallara uymaya çalışırsanız, direksiyonun arkasında ekstra bir güven kazanacaksınız.

Dikkatinizi dağıtmaktan kaçının. Basit bir telefon aramasını yanıtlamak, trafik kazası riskini büyük ölçüde artırır. Ve tıpkı cep telefonunuzda konuşurken olduğu gibi, herhangi bir ekrana da bakabilirsiniz. Bir mesajı cevaplamanız veya arama yapmanız gerektiğinde, gereksiz tehlikelerden kaçınmak için aracınızı park edin.

Sürüşe dikkat edin. Kısa bir süredir araba kullanıyorsunuz ve sürüş becerileriniz zamanla karşılığını veriyor. Bununla birlikte, en deneyimli sürücü bile araca olan saygısını kaybetmemelidir. Her zaman yola dikkat etmeniz çok önemlidir, aksi takdirde kaza riski önemli ölçüde artar.

Direksiyonun arkasında alkol veya uyuşturucu yok. Direksiyon başında hem alkol hem de uyuşturucu tüketiminin kesinlikle yasak olduğunu söylemeye gerek yok. Yola mümkün olan azami dikkati göstermek için tüm duyularınızın% 100′ünü koymanız gerekir.

Ehliyetimi ilk seferde nasıl alırım?

Rüzgar veya siste sürüş için ipuçları

Sürücülerin geri kalanını gözlemleyin. İşaretleri, trafik ışıklarını hesaba katmaya alışkınız … Ancak bazen unuttuğumuz şey sürücülerin geri kalanıdır.